23 آذر 1399

رکورد زنی تاریخی فروش آنلاین شوینده‌ها در طی دو سال

رکورد زنی تاریخی فروش آنلاین شوینده‌ها در طی دو سال

روزانه چندین مرتبه و هر بار 20 ثانیه دست‌های خود را بشویید. داستان کرونا و استفاده بیش از پیش مواد شوینده درست از همین توصیه‌‌ها آغاز شد، زمانی که شاید ما تاثیر ضدعفونی کنندگی مواد شوینده را نادیده گرفته بودیم، آن ها به یکی از مهمترین سلاح‌های مبارزه با یک ویروس خطرناک جهانی تبدیل شدند.

قصه از بین برندگی میکروب‌ها توسط مواد شوینده به زمان‌های گذشته برمی‌گردد، زمانی که تنها راه مقابله با ویروس‌ها و باکتری‌ها همین مواد به ظاهر ساده بودند؛ اما پس از سال‌ها استفاده، گویی برای مصرف کنندگان عادی تلقی شده بودند؛ انگار تلنگری همچون کرونا لازم بود تا اهمیت مصرف و فروش مدافعان سلامتی به زندگی ما دوباره جان بگیرد.  

درست از آذرماه 98 و پیش از شروع سال میلادی 2020 که همه مردم جهان در تب و تاب این سال جذاب بودند، کرونا راهی برای درگیری هرچه بیشتر مردم یافت و کم کم ریشه‌های سمی خود را به همه دنیا دواند. در مقابل مردم دنیا در جستجو و فکر راهی برای ریشه کن شدن این ناشناخته تاریخی بودند، اما هیچ راهی جز پیشگیری و شست و شوی مداوم دست‌ها با آب و صابون نبود!

آب و صابونی که اکثر مردم جهان روزانه به آن دسترسی داشتند، حالا به گنجی گران بها و محافظ سلامت مردم دنیا بدل شد. حالا درست یکسال از همه گیری کرونا در جهان گذشته و این ویروس عجیب در مقابل اخبار و اتفاقات بدش، برای برخی صنایع سودهای هنگفتی به بار آورده است.

با گذشت بیش از یکسال از اخبار ناخوشایند مرگ و میر مردم ناشی از کووید 19،  آمار و ارقام از میزان تولید، فروش مواد اولیه و توزیع مواد شوینده برای صنایع خوشایند است. آماری که حتی برای خردترین شرکت‌های تولید و فروش مواد شوینده، قابل تصور هم نبود که در یکسال حجم زیاد و یا حتی بیش از توانشان را تولید کنند.

در همین مدت کوتاه، بسیاری از برندها و تولیدکنندگان خرد، فرصت را برای ورود به بازار رقابتی غنیمت دانستند و وارد میدان شدند؛ همچنین آغاز قرنطینه‌های سراسری مُهر تاییدی بر فروش آنلاین و هرچه بیشتر مایحتاج روزانه مصرف کنندگان شد.

 

فروش آنلاین، موجود یا ناموجود؟

 

گرچه ابتدای 2020 با شروع کرونا آغاز شد، اما سایت‌های فروش آنلاین مایحتاج مردم نیز فرصتی برای خودنمایی یافتند تا نظر مثبت مشتریان دائمی هر چند کم و زیادشان را جلب کنند و با ارسال به موقع نیازمندی‌های آنها، تضمین سلامت و حفظ تاثیر پروتکل های بهداشتی کشورشان را دو چندان کنند.

بسیاری از سایت‌ها در این زمان از سایر پیشی گرفتند و بسیاری دیگر هم توانستند به واسطه افزایش تقاضا، خدمات خود را به بهترین نحو و در یک رقابت تنگاتنگ توسعه دهند. اما موضوع مهم دیگر، موجود یا ناموجود بودن برخی محصولات به ویژه مواد ضدعفونی کننده در بازار بود. بازاری که تشنه و نیازمند تولید روز افزون مواد شوینده بود و ماراتون تامین محصولات در سخت‌ترین شرایط بهداشتی جهانی، شکل گرفت.   

برخی بر این باور بودند که اگر شیوع کرونا به سال‌های نبود اینترنت و فروش آنلاین برمی‌گشت، چه بلایی بر سر سلامت و دسترسی آسان مردم به مواد غذایی، مواد شوینده و ضدعفونی کننده‌ها می‌آمد؟ برخی کارشناسان بر این باورند که اگر محصولات و نیازمندی‌های مردم به موقع به دستشان نمی‌رسید شاید تعداد مبتلایان کرونا بیش از ارقام فعلی بود.

با این حال انگار بخت با مصرف کنندگان و البته تولیدکنندگان یار بود و تغییر سبک زندگی مردم طی سال‌های اخیر به سمت فروش آنلاین و همچنین آغاز و تشدید محدودیت‌های تردد و مراجعه حضوری به مراکز خرید در اکثر کشورها، کار را برای صنایع آسان‌تر کرد.

 

وقتی ضدعفونی کننده ها به میدان آمدند

 

قبول دارید که از سال گذشته و با شیوع ویروس کرونا در دنیا به ویژه در ایران، سبد خرید محصولات بهداشتی به واسطه نیاز اجباری مواد ضدعفونی کننده بسیار متنوع‌تر و البته پرهزینه‌تر شده است؟ سبدی که گاه ممکن بود تنها به چند مایع دستشویی، ظرفشویی، لباسشویی و انواع شامپو بسنده شود؛ حالا به انواع ضدعفونی کننده ها با انواع رایحه، مناسب انوع پوست و حتی بسته به تعداد خانوار به تنوع در سایز محصولات تبدیل شده است. در این مدت شوینده‌ها به عنوان یکی از اجزای اصلی تمیز کننده منازل، شرکت‌ها، بهداشت فردی و ... پویایی متفاوتی از خود در بازار به نمایش گذاشتند و این روند نیز به فروش هر چه بیشتر ضدعفونی‌ کننده‌ها به واسطه نیاز بازار انجامید.

گرچه طی ماه‌های ابتدایی شیوع کووید 19 برخی کشورها شاهد خرید وحشت زده از سوی مصرف کنندگان مواجه شدند، اما این مساله به دلیل اهمیت بالای سلامتی مردم در شرایط بحران برطرف و به عنوان یک اهرم رشد فروش عمده در بازار بدل شد. در این میان فروشگاه‌های اینترنتی بیش از گذشته رونق گرفت و حتی افرادی که تاکنون تجربه خرید آنلاین نداشتند، برای حفظ سللمت خانواده‌شان فروش آنلاین را انتخاب کردند.

اکنون انتظار می‌رود تا مادامی که این بیماری در سراسر جهان ادامه دارد، مسیر فروش آنلاین محصولات مورد نیاز مردم که شامل مایحتاج آن‌هاست، تقویت شود.

 

قرنطینه‌ها فروش آنلاین را تصاعدی کردند

 

آمار و ارقام منتهی به سال 2020 در اکثر کشورها نه تنها از افزایش فروش آنلاین خبر می‌دهد، بلکه افزایش فروش مواد شوینده در برخی کشورها نیز آماری بیش از 400 درصد را ثبت کرده است. گزارشی که سایت استاتیستا از ایلات متحده ارائه کرده نشان می‌دهد در سال میلادی گذشته فقط در ماه مارس، ایالات متحده آمریکا بیش از 400 درصد رشد فروش مواد اولیه را تجربه کرده است.  

البته مشابه این آمار و ارقام در سایر کشورها بسته به میزان جمعیت کشورهای مختلف نیز روندی مشابه را تجربه کرده است. از این رو، پیش بینی می‌شود ارزش بازار بین المللی پاک کننده‌های خانگی و مواد شوینده رشدی پایدار را حفظ کرده و پیش بینی‌ها حاکی از آن است تا زمان وجود این ویروس در سراسر دنیا، رشد فروش آنلاین مایحتاج خانگی و شخصی ادامه دار باشد؛ چرا که رفتار مصرف کنندگان همچون آگاهی از وضعیت بهداشت فردی و جمعی طی یکسال گذشته بسیار تغییر کرده است. در همین یکسال بسیاری از شهرها و کشورها شاهد شرایطی نشات گرفته از ترس مصرف کننده از کمبود مواد شوینده و به خطر افتادن سلامت خانوار بودند. برخی تحلیلگران بازار عنوان کرده‌اند که طی این یکسال، در مقابل برخی کوتاهی‌ها از سوی صنایع و تولید کنندگان مایحتاج مصرف کنندگان که عدم آمادگی با شرایط بحران عنوان شد؛ زنجیره تامین، تولید و توزیع مایحتاج مصرف کنندگان اما توسعه چشمگیری را به نمایش گذاشت.

 

0

مطالب مرتبط