23 آذر 1399

نکته های مهم رفاقت طولانی مدت با شوینده ها!

نکته های مهم رفاقت طولانی مدت با شوینده ها!

سلامت شما هدف ماست و برای رسیدن به این هدف، ثابت‌قدم هستیم. خوب می‌دانیم که شاید در دنیای مدرن، وقت و حوصله کافی برای انتخاب محصول را نداشته باشید. ما کار را برای شما ساده کرده‌ایم. اینجا قرار است مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم که بتوانید انتخاب‌های بهتری در حوزه محصولات آرایشی بهداشتی داشته باشید. باور داریم که آگاهی شما، زندگی سالم و شادتری برایتان به ارمغان می‌آورد.

هر بار که بوی تازگی پودر یا موادشوینده به مشام‌مان می‌رسد، ما را پرت می‌کند به خاطرات قدیمی خانه‌تکانی و پرده‌هایی که تازه از ماشین لباسشویی درآمده بود. عطر تمیزی پخش می‌شود در کل خانه و دوباره می‌شویم همان کودک خردسال. مواد شوینده برای بسیاری از ما حس نوستالژی و تداعی خاطرات کودکی را دارد.

 شاید خاطره بیشترمان از موادشوینده شبیه به همین باشد. سالیان درازی است که استفاده از مواد شوینده بخش جدایی‌ناپذیر زندگی همه‌مان شده است. به خصوص که حالا کرونا هم یک مهمان دائمی شده که گویا حالاحالاها قصد رفتن از خانه‌هایمان را ندارد. 

در روزهایی که میزان استفاده از موادشوینده بیشتر شده، نیاز به آگاهی بیشتری هم برای نحوه استفاده از این مواد داریم. بد نیست که در این مقاله چند مورد از نکات استفاده از شوینده‌ها را با هم مرور کنیم.

همه‌مان درگوشه و کنار سایت‌های خبری، خبرهایی درباره مسمومیت کودکان یا حتی بزرگسالان می‌شنویم که وقتی سر نخ ماجرا را دنبال می‌کنیم، به موادشوینده می‌رسد. در همان روزهای اول همه‌گیری کرونا هم بسیاری به دلیل استفاده نادرست از همین مواد شوینده یا ترکیب آن با الکل مسموم شدند. همین نشان می‌دهد که در استفاده از این رفیق دیرینه، باید به یک سری نکات هم توجه کرد.

مراقب چشم و پوست تان باشید

اما در استفاده طولانی مدت از مواد شوینده چه نکاتی را باید رعایت یا به چه نکاتی باید توجه کرد؟ شاید مهم‌ترین نکته در استفاده از موادشوینده، مراقبت از پوست و چشم است. ممکن است وقتی در حال استفاده از این موادشوینده هستیم، قطره‌ای از این مواد در چشم‌مان بپرد و چشم‌مان را با آسیب روبرو کند. پس بهترین کار در زمان استفاده از شوینده‌ها، محافظت چشم است. حتی می‌توان از یک عینک محافظ استفاده کرد تا با سوزش یا حساسیت کمتری روبرو شویم.

نکته دیگر، مراقبت از پوست است. شاید بسیاری از زنان خانه‌دار عادت داشته باشند بدون استفاده از دستکش، وایتکس مصرف کنند. یعنی حتی بدون پوشیدن دستکش، به صورت مستقیم دست‌شان را در تماس با وایتکس قرار می‌دهند. این کار علاوه بر آسیب رساندن لحظه‌ای به پوست دست، می‌تواند در درازمدت هم برای پوست مشکل‌ساز باشد. بهترین کار استفاده از یک دستکش ساده برای تماس با وایتکس است. البته عادت‌های اشتباه دیگری هم وجود دارد که شاید خطرناک‌ترین آن، ترکیب وایتکس با دیگر مواد ضدعفونی باشد. در همان اوایل کرونا، موارد بسیار مسمومیت ناشی از ترکیب وایتکس و الکل گزارش شده بود.

 

علامت ها را جدی بگیرید

خیلی مواقع وقتی که از موادشوینده استفاده می‌کنیم، متوجه خارش یا سوزش پوست یا چشم می‌شویم. این علامت‌ها را باید در استفاده درازمدت از موادشوینده جدی بگیریم. چون گاهی قبل از مسمومیت یا حساسیت‌هایی که شاید حتی از آن خبر نداریم، علامت‌های اندکی ظاهر می‌شود که اگر به آن توجه کنیم، مشکلات بعدی خودش را نشان نمی‌دهد. هر بار که احساس کردیم چشم یا پوست‌مان دچار خارش یا سوزش شده، استفاده از موادشوینده را متوقف کنیم و دست یا چشم‌هایمان را با آب بشوییم. این کار کمک می‌کند که از خطرات بیشتر و خسارت‌های جدی‌تر جلوگیری کنیم.

وقتی از موادشوینده استفاده می‌کنیم، باید یک چشم‌مان هم به اطراف باشد. احتمالا کودکی که در خانه داریم نمی‌داند که تفاوت بطری شوینده با دیگر مواد غذایی چیست! پس بهتر است آموزش‌های لازم را به آنها بدهیم یا دست کم هشدار یا برچسبی که نشان از خطرناک بودن دارد، روی آنها قرار دهیم. البته این روزها خیلی‌ها هستند که با حیوانات خانگی زندگی می‌کنند و باید بیشتر از فرزندان‌شان مراقب این زبان‌بسته‌ها باشند چون آنها مثل کودکان نیستند و امکان آموزش زیاد یا هشدار را ندارند.

 

ترکیب‌های خطرناک

شاید خیلی چیزها را بتوان با هم ترکیب کرد اما هیچ وقت این کار را در مورد موادشوینده انجام ندهید. یادمان باشد که موادشوینده ترکیبات شیمیایی دارند و ترکیب دوباره آنها با یک ماده دیگر، ممکن است ماهیت آن را به کلی تغییر دهد و حتی استنشاق آن هم خطرناک باشد. مسمومیت، آلرژی و آسیب به چشم و صورت تنها بخشی از خطراتی است که ترکیب کردن مواد شوینده با هم به دنبال دارد.

سه ترکیب خطرناکی که باید نسبت به آن آگاه باشیم، ترکیب وایتکس با الکل، سرکه یا آمونیاک است. این سه ترکیب آنقدر خطرناک است که حتی می‌تواند گاز سمی تولید کند و باید آن را جدی گرفت. البته مواد دیگری هم هستند که ترکیب آنها با هم یک ترکیب جدید و بسیار خطرناک را تولید می‌کند؛ مثل ترکیب سرکه و آب اکسیژنه یا جوش شیرین با سرکه. مورد آخر حتی ممکن است باعث انفجار شود. در کل وایتکس یا همان مایع سفیدکننده را نباید با هیچ چیز دیگری ترکیب کرد چون هشدارهای بسیاری وجود دارد که ترکیب وایتکس با هر ماده‌ای ممکن است به تولید گاز کلر و آسیب تنفسی منجر شود. شاید جالب باشد بدانید که حتی ترکیب وایتکس با آب گرم هم می‌تواند در بسیاری مواقع خطرناک باشد.

 البته این هشدار در مورد ترکیب حشره‌کش با آب هم وجود دارد. خیلی مواقع بعد از کشته شدن حشره موذی، منطقه‌ای که حشره‌کش زده‌ایم را با آب می‌شوریم، غافل از اینکه ترکیب این ماده با هم می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در مجموع باید یادمان باشد که موادشوینده برای پاکیزه‌تر کردن محیط است و اگر قرار باشد به دلیل ناآگاهی‌مان خطرجانی یا مسمومیت داشته باشد، خاطره روزهای تمیزی را به کام همه‌مان تلخ خواهد کرد.

 

 

 

0

مطالب مرتبط