13 فروردین 1400

پنج روش ساده برای یک خانه همیشه مرتب!

پنج روش ساده برای یک خانه همیشه مرتب!

خانه به عنوان محل آرامش و امن افراد است. جایی که پس از هر شکست و پیروزی، غم و شادی، اولین مکان برای کسب آرامش است. پس چه خوب است این مکان آرامش بخش، همواره تمیز و مرتب باشد، تا ذهن نیز همانند چشم به داشتن محیطی منظم و زیبا عادت کند و از آن لذت ببرد.

 

داشتن یک خانه تمیز، مرتب و آرامش بخش رویای اکثر افراد است. ورود به خانه‌ای منظم و تمیز پس از یک روز پر از مشغله و پر دردسر، آرامشی خاص به اعضای خانواده می‌دهد، اینکه اگر بیرون از خانه خیلی اتفاق‌ها و مسایل سرجایش نباشد، حداقل خانه، این محل امن زندگی در آرامش، سکوت و نظم است.

 

اما برای داشتن یک خانه رویایی، تمیز، مرتب و آرامش بخش باید چه کارهایی انجام داد؟ آیا وسیله خاصی برای ورود آرامش به خانه نیاز است یا می‌توان با کمترین هزینه آرامش و نظم را با سبک زندگی تلفیق کرد؟ در ادامه پنج روش ساده برای داشتن خانه‌ای همواره مرتب و تمیز توصیه می‌شود که می‌تواند تمیزکردن خانه را به جای یک امر پر زحمت، به یک کار ساده تبدیل کند.

لباس راحتی بپوشید


پوشیدن لباس هنگام کار در منزل یکی از نکاتی است که بسیار می‌تواند به سرعتِ کار در منزل کمک کند. تصور کنید زمانی که لباس نه چندان راحت پوشیده‌اید و می‌خواهید آشپزی و یا خانه را جارو کنید، چقدر اذیت می‌شوید! پس بهتر است در قدم اول تمیزکردن خانه، یک لباس راحتی نخی برای تحرک آسان را انتخاب کنید و از ریختن هرگونه ماده شوینده روی لباس‌تان نگران نباشید.
یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب لباس راحتی یا لباس مخصوص تمیرکردن خانه، تاثیر روانی آن بر مغز است. چرا که وقتی مغز شما دریافت می‌کند که برای تمیزکردن خانه خود نظم و انضباطی همچون انتخاب یک لباس را در نظر گرفته‌اید و خود را موظف به تمیزی می‌دانید، تمرکز شما هم بر سرعت بخشیدن به کار بیشتر می‌شود. این امر باعث می‌شود تمیز کردن خانه ساده‌تر از آنچه همواره تصور می‌شد، پیش برود.

 

از سویی دیگر، انتخاب لباس مخصوص تمیزکردن خانه باعث می‌شود که سایر لباس‌های راحتی خانه تمیز بمانند و هیچ اثری از لکه‌های انواع سفید کننده‌ها و جرم گیرها روی لباس باقی نماند.

 

زمان مشخصی تعیین کنید


غول تمیزکردن خانه در روزهای تعطیل یکی از همان اتفاقاتی است که باید آن را از زندگی بیرون کنید. اگر یک زمان مشخص طی روز را برای تمیزکردن خانه، ریخت و پاش‌ها و جمع و جور کردن‌ها در نظر بگیرید، می‌توانید با این غول بزرگ در خانه خداحافظی کنید.

 

اگر کارمند هستید و زمان کمی برای تمیزکردن خانه در طول هفته دارید، بهتر است یک یا دو ساعت آخر هفته را برای تمیز و مرتب کردن در نظر بگیرد. حتی اگر خانه دار هستید و زمان بیشتری را در منزل سپری می‌کنید، نباید هر روزتان را وقف تمیزکردن خانه کنید تا به عنوان یک کار روتین و اجبار روزانه تبدیل شود. بهتر است در کنار تقسیم کار خانه با سایر اعضای خانواده، تمیزکاری را فقط به یک یا دو روز در هفته آن هم در ساعات مشخصی موکول کنید تا در مدت زمان مشخصی حجم کار مفیدی انجام شود و طی روز به استراحت و کارای دیگرتان برسید.

 

از شیشه ها شروع کنید


تمیز کردن شیشه‌ها در ابتدای کارِ تمیزکردن خانه که حدودا هر ماه یکبار باید انجام شود، می‌تواند تصور جلادهندگی به خانه بدهد. تمیزکردن شیشه‌ها می‌تواند نور را بهتر به خانه منعکس کند و بازتاب تمیزی و زیبایی اعضای خانواده را به وجد آورد که چقدر خانه تمیز، زیباتر است و از منظر روانی سرعت تمیزکردن خانه را بیشتر کند. اما اگر تمیزکردن شیشه‌ها را به آخرین اقدام موکول کنید، نه تنها خستگی امانی برای این کار به شما نمی‌دهد، بلکه شاید تمیزی آن دیگر به چشم‌تان نیاید. شما می توانید با با استفاده از بهترین مایع شیشه شوی که شیشه ها را مانند جسمی نامرئی کند، لذت شیشه پاک کردن را برای خود چند برابر کنید.

اول پذیرایی و بعد اتاق ها


تمیزکردن بزرگترین قسمت خانه که همان پذیرایی است، بهترین کار هنگام تمیزکردن خانه است. وقتی اصلی‌ترین قسمت خانه تمیز باشد، دیگر خیالتان برای تمیزکاری سایر بخش‌های خانه راحت است. وقتی اتاق پذیرایی اول از همه جارو، گردگیری و مرتب شود، انگار کل خانه تمیز شده است.

 

تمیزکردن پذیرایی در وهله اول این امکان را می‌دهد هنگام استراحت بین کار، به راحتی و با خیال آسوده در اتاق پذیرایی استراحت کنید و یک چای بنوشید؛ سپس سراغ سایر بخش‌های خانه بروید.

 

کارها را تقسیم کنید


تقسیم کارِ خانه، بهترین روش برای سرعت بخشیدن به کارهاست. اینکه فقط یک نفر مسئول همیشگی تمیزکاری خانه باشد، درست نیست و حتما باید تمیزکاری خانه با مشارکت اعضای خانواده انجام شود. تمیزکردن مبل‌ها، گردگیری و جارو کردن که نیاز به ریزه کاری چندانی ندارد، بهتر است با کمک اعضای خانواده انجام شود. تمیزکردن اتاق خواب و جمع و جور کردن لباس‌ها از همان کارهایی است که می‌توان به خوبی به فرزندان محول کرد تا تمیزکردن خانه در مدت چند ساعت و با مشارکت هرچه بیشتر آسان‌تر شود.

 

توصیه هایی برای تمیزی همیشگی خانه


برای داشتن خانه‌ای همواره تمیز، باید نکات متعددی انجام شود. جلوگیری از بهم ریختگی‌های روزانه و زیاد، مرتب کردن و قرار دادن وسایل در سر جای خود پس از استفاده، مرتب کردن جزئی خانه به صورت روزانه و در اشتی نیاز به تمیزی داشت، دیگر منتظر پرسش نباشند و خودشان برای تمیزکردن آن منطقه دست به کار شوند. استفاده از تجربیات خانم‌های خانه‌دار هم برای سایر خانم‌ها و هم آقایان و حتی مجردها بسیار کارآیی دارد. همراه شدن اکثر اعضای خانواده برای تمیزماندن همیشگی خانه از اقداماتی است که می‌توان به راحتی و به واسطه سبک زندگی خانواده به آن‌ها رسید. به طور مثال انتخاب جایگاه خاصی برای مواد شوینده و دستمال‌ها باعث می‌شود اکثر اعضای خانواده به آن دسترسی داشته باشند و در صورت نیاز سریعا از آن‌ها استفاده کنند.همین نکات باعث می‌شود هرگز تمیزکاری خانه و یا خانه تکانی فصلی و سالانه به غول بزرگی تبدیل نشده و تمیزی خانه به روزهای خاصی از ماه و سال نیز موکول نشود.

0

مطالب مرتبط